5000 St Paul Ave

Lincoln, NE  68504

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon

Nebraska Teachers of the Year

The participating teachers' work has benefited numerous students, many of which have become national qualifiers.

Each teacher receives $500 Patricia Behring award and are eligible at the national level for a $10,000 award.

Junior Division: Roxann Penfield

Senior Division: Melanie Chesley

 State Winners

 

Junior Division - Individual Exhibit

 First Place

Title: Encounters of the Oregon Trail

Student: Nolan Lewandowski

School: St John the Baptist Elementary, Plattsmouth, NE

Teacher: Pamela Reinsch

 

Second Place

Title: Little Sure Shot

Student: Tylea Underwood

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

  

Junior Division - Group Exhibit

 First Place

Title: Upton Sinclair's Encounter with the Meat Industry

Students: Jada Mader, Jillian Brennan

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

Second Place

Title: Mother of Normandy: Exchanging Letters to Comfort American Families

Students: Maia Flynn, Summer Richardson

School: Ainsworth Community Schools, Ainsworth, NE

Teachers: Nichole Flynn and Heather Lutter

 

 

 Junior Division - Individual Performance 

First Place

Title: Amelia Earhart

Student: Savannah Short

School: Lewis & Clark Middle School, Omaha, NE

Teacher: Melissa Shrago

 

Second Place

Title: Dian Fossey: Encountering Gorillas in the African Mist

Student: Katrina Beel

School: Ainsworth Community Schools, Ainsworth, NE

Teachers: Nichole Flynn and Heather Lutter

 

Junior Division - Group Performance

 First Place

Title: Lewis & Clark: Paving the Way for America's Settlement of the West

Students: Alexis Arens, Taylor Arens, Taylor Schieffer, Brittany Tramp

School: St Rose of Lima Elementary School, Crofton, NE

Teacher: Ginger Schieffer

 

Second Place

Title: The Encounters and Exchange for the German Jewish Passengers on the SS Saint Louis

Students: Jasmine Pineda, Heaven Rush, Paige Stones

School: Lourdes Central Catholic, Nebraska City, NE

Teachers: Roxann Penfield and Cathy Thomas

 

 

Junior Division - Individual Documentary

 First Place

Title: Thomas Savage: An Exchange at Jamestown

Student: Tyler Kaus

School: Chadron Middle School, Chadron, NE

Teacher: Cathy Kaus

 

Second Place

Title: Just American: The Tuskegee Airmen Explore Racial Diversity in the Military

Student: Grant Taylor

School: Ainsworth Community Schools, Ainsworth, NE

Teachers: Nichole Flynn and Heather Lutter

 

Junior Division - Group Documentary

 First Place

Title: The British Government: Exploring Ways to End the Irish Famine

Students: Aubrey Bando, Elaine Madison

School: Lourdes Central Catholic, Nebraska City, NE

Teachers: Roxann Penfield and Cathy Thomas

 

Second Place

Title: Jacques-Yves Cousteau: Exploring the Silent World

Students: Madison Vanwyngarden, Sydney Cole

School: Elkhorn Grandview Middle School, Elkhorn, NE

Teacher: Katherine Griffen

  

Junior Division - Individual Website

 First Place

Title: Pompeii: A Culture Frozen In Time

Student: Annabelle Carozza

School: Lewis & Clark Middle School, Bellevue, NE

Teacher: Janice Nelson

 

Second Place

Title: Project: Apollo 1961-1975

Student: Corban Preston

School: Faith Christian Elementary, Kearney, NE

Teacher: Dan Leach

 

Junior Division - Group Website

First Place

Title: Salem Witch Trials

Students: Lauren Collins, Grace Sorenson

School: Chadron Middle School, Chadron, NE

Teacher: Cathy Kaus

 

Second Place

Title: Bodmer & Maximillian: A Journey into the American West

Students: Lindsay Johnston, Neleigh Rush, Noah Talmadge

School: Ralston Middle School, Ralston, NE

Teacher: Mindy Podraza

 

 

Junior Division - Historical Paper 

First Place

Title: Vikings: Blood Thirst Barbarians or Talented Traders and Excellent Explorers

Student: Megan Snow

School: St Robert Bellarmine Elementary, Omaha, NE

Teacher: Chris Dziadus

 

Second Place

Title: The Transcontinental Railroad and Its Impact on America

Student: Anna Rose Bushman

School: St Cecilia Cathedral Elementary, Omaha, NE

Teacher: Jillian Roger

 

Senior Division - Individual Exhibit 

First Place

Title: Encounters in Antarctica

Student: Chance Snook

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

Second Place

Title: Ferdinand Vandeveer Hayden and the Geological Survey of 1971

Student: Nathanial Nixon

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

 

Senior Division - Group Exhibit 

First Place

Title: When Dial Turns Dire

Students: Maddie Werner, Anna Bohlken

School: Syracuse-Dunbar-Avoca High School, Syracuse, NE

Teachers: Adam Krecklow and Aiden Vodicka

 

Second Place

Title: Ellis Island: An American Platform for International Dreams

Students: Brennan Splichal, Ashley Svik

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teachers: David Nebel and Kyle Beacom

 

 

Senior Division - Individual Performance 

First Place

Title: More Than A Name in A Jar

Student: Taryn Underwood

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

Second Place

Title: The Hidden History of Human Zoos

Student: Emma Bjork

School: Syracuse-Dunbar-Avoca High School, Syracuse, NE

Teachers: Adam Krecklow and Aiden Vodicka

Senior Division - Group Performance

First Place

Title: The Brutalities American Soldiers Encountered in WWII Japanese POW Camps

Students: Trey Stutheit, Wyatt Nickels, Jaxson Balm

School: Johnson-Brock Public Schools, Johnson, NE

Teachers: Lory Broady, Dan Gossman, and Sheila Remmereid

 

Second Place

Title: The First Crusade: A Quest to Take the Holy Lands

Students: Derek Monie, Korey Rathe, Noah Wadleigh, Michael French, Ashton Wasenius

School: Arapahoe Public Schools, Arapahoe, NE

Teacher: Heidi Thomas

 

 

Senior Division - Individual Documentary

First Place

Title: DeWitty: An Audacious Pursuit of the American Dream

Student: Dallas Jones

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teachers: David Nebel and Kyle Beacom

 

Second Place

Title: The Day of Two Noons: Railroad Encounters with Time

Student: Vanessa Taylor

School: Ainsworth Community Schools, Ainsworth, NE

Teachers: Nichole Flynn and Heather Lutter

 

 

Senior Division - Group Documentary 

First Place

Title: The Guarded Nine: Exploring Integration in Little Rock

Students: Kaela Evans, Alex Melroy, Alexis Moss

School: Hastings Senior High School, Hastings, NE

Teachers: Ann Mays and Faye Friesen

 

Second Place

Title: Classic Motown: A Cultural Exchange

Students: Angela Wenzl, Josh Andersen

School: Johnson-Brock Public Schools, Johnson, NE

Teachers: Lori Broady, Dan Gossman, and Sheila Remmereid

 

 

Senior Division - Individual Website 

First Place

Title: Exploring Irrigation in Scottsbluff: Overcoming Adversity

Student: Kacie Hahn

School: Johnson Brock High School, Johnson, NE

Teacher: Lori Broady

 

Second Place

Title: Andrew Jackson Higgins and the Little Boat That Won the War

Student: Brady Aschwege

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

 

Senior Division - Group Website 

First Place

Title: The Space Shuttle Program

Students: Sydney Brown, Hunter Hawk

School: Chadron Senior High School, Chadron NE

Teacher: Cathy Kaus

 

Second Place

Title: The First Congresswoman: Paving a Way for a New Era

Students: Kathryn Boilesen, Justine Cork, Jazmine Faalii

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teachers: David Nebel and Kyle Beacom

 

Senior Division - Historical Paper 

First Place

Title: El Mozote: Political Exploration and Exchange, Deadly Encounter

Student: Julia Briones

School: Lexington High School, Lexington, NE

Teacher: Melanie Chesley

 

Second Place

Title: Harvey Milk: Come Out, Speak Out

Student: Danielle Rivera

School: Lexington High School, Lexington, NE

Teacher: Melanie Chesley

 Nebraska State Historical Society Award - Junior Division

 Title: Agate Fossil Beds: Exploring Nebraska's Past

Category: Group Website

Students: Julie Skavdahl & Sam Skavdahl

School: Pink Public Schools, Marsland, NE

Teacher: Dan Valenta

 

 

Nebraska State Historical Society Award  - Senior Division

Title: DeWitty : An Audacious Pursuit of the American Dream

Category: Individual Documentary

Student: Dallas Jones

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teacher: David Nebel and Kyle Beacom

 

 

Michael Berg Memorial Award

 Title: DeWitty: An Audacious Pursuit of the American Dream

Category: Senior Individual Documentary

Students: Dallas Jones

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln NE

Teachers: David Nebel and Kyle Beacom

 

 

NEBRASKALand Foundation - Junior Division

 First Place

Title: Agate Fossil Beds: Exploring Nebraska's Past

Category: Group Website

Students: Julie Skavdahl, Sam Skavdahl

School: Pink Public Schools, Marsland, NE

Teacher:  Dan Valenta 

 

Second Place

Title: Encounters of the Oregon Trail

Category: Individual Exhibit

Student: Nolan Lewandowski

School: St John The Baptist Elementary, Plattsmouth, NE

Teacher: Pamela Reinsch 

 

Junior Division Honorable Mentions

Title: Bodmer & Maxmimilian: A Journey Into the American West

Category: Group Website

Students: Lindsey Johnston, Neleigh Rush, Noah Talmadge

School: Ralston Middle School, Ralston, NE

Teacher: Mindy Podraza

 

Title: John J. Pershing

Category: Group Website

Students: Jakob Myers, Tyler Gerdes

School: Discovery Home School, Omaha, NE

Teacher: Brent Myers

 

 

NEBRASKALand Foundation - Senior Division

 First Place

 Title: DeWitty : An Audacious Pursuit of the American Dream

Category: Individual Documentary

Student: Dallas Jones

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teacher: David Nebel and Kyle Beacom

 

Second Place

Title: The Brutalities American Soldiers Encountered in WWII Japanese POW Camps

Category: Senior Group Performance

Students: Trey Stutheit, Wyatt Nickels, Jaxson Balm

School: Johnson-Brock Public Schools, Johnson, NE

Teachers: Lori Broady, Dan Gossman & Sheila Remmereid

 

Senior Division Honorable Mentions:

Title: The Corps of Discovery

Category: Group Documentary

Students: Selena Hemsley, Erin Jones, Madeline Daley

School: Mercy High School, Omaha, NE

Teacher: Brooks Humphreys

 

Title: Early Attempts at Integrating Major League Baseball:  Exploring America's Pastime

Category: Historical Paper

Student: Antonia Stewart

School: Lexington High School, Lexington, NE

Teacher: Melanie Chesley

 

 

Nebraska Press Association Award - Junior Division

 Title: Vikings: Blood Thirst Barbarians or Talented Traders and Excellent Explorers

Student: Megan Snow

School: St Robert Bellarmine Elementary

Teacher: Chris Dziadus

 

Nebraska Press Association Award - Senior Division

 Title: El Mozote: Political Exploration and Exchange, Deadly Encounter

Student: Julia Briones

School: Lexington High School, Lexington, NE

Teacher: Melanie Chesley

 

 

National Museum of American History Exhibit Showcase

Title: Upton Sinclair's Encounter with the Meat Industry

Category: Junior Group Exhibit

Students: Jada Mader and Jillian Brennan

School: Crawford Junior/Senior High School

Teacher: Moni Hourt

 

 

Nebraska Wesleyan University Tuition Scholarships

 

Exhibit

Title: Encounters in Antarctica

Student: Chance Snook

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

Performance

Title: More That A Name in A Jar

Student: Taryn Underwood

School: Crawford Junior/Senior High School, Crawford, NE

Teacher: Moni Hourt

 

Documentary

Title: Dewitty: An Audacious Pursuit of the American Dream

Student: Dallas Jones

School: Lincoln Southeast High School, Lincoln, NE

Teachers: David Nebel and Kyle Beacom

 

Website

Title: Exploring Irrigation in Scottsbluff: Overcoming Adversity

Student: Kacie Hahn

School: Johnson-Brock Public Schools, Johnson, NE

Teacher: Lori Broady 

 

Historical Paper

Title: El Mozote: Political Exploration and Exchange, Deadly Encounter

Student: Julia Briones

School: Lexington High School, Lexington, NE

Teacher: Melanie Chesley