National Results

UNITED STATES MARINE CORPS HISTORY AWARD 2022

SENIOR GROUP WEBSITE

TITLE: Diplomacy of the Iranian Hostage Crisis: Successes, Failures, and Consequences

STUDENTS: EVA JAIXEN AND OLIVIA FITZGERALD

FROM: LOUP CITY HIGH SCHOOL, LOUP CITY

TEACHER: KIM HENRY

 

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2022

JUNIOR INDIVIDUAL PERFORMANCE

TITLE: The Fool Soldiers: Negotiating for White Captives in the Dakota Uprising of 1862

STUDENT: SOPHIA WORTMANN

FROM: ST. ROSE OF LIMA SCHOOL, CROFTON

TEACHER: GINGER SCHIEFFER

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2022

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

TITLE: I, too, am America: A Debate over Black Identity

STUDENT: CECI URBANSKI

FROM: MARIAN HIGH SCHOOL, OMAHA

TEACHER: JESSICA GOODMAN

NATIONAL MUSEUM OF AMERICAN HISTORY (NMAH) SHOWING 2022

SENIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY

TITLE: Chief Standing Bear: The Ground Breaking Debate for Native American Rights

STUDENT: LAURAN BUBAN

FROM: WESTSIDE HIGH SCHOOL, OMAHA

TEACHER: SHELBY SEDLACEK

 

NATIONAL MUSEUM OF AMERICAN HISTORY (NMAH) SHOWING 2021

TITLE: FATHER FLANAGAN - THE VOICE FOR THE UNHEARD

STUDENT: JAGAR MATSON

FROM: LOURDES CENTRAL CATHOLIC SCHOOL, NEBRASKA CITY

TEACHER: ELISE BUCK

NATIONAL WOMEN'S HISTORY MUSEUM PERFORMANCE SHOWING 2021

TITLE: NELLIE BLY'S UNTOLD STORY

STUDENTS: CELINA BRAITHWAITE, TACI FLYNN, KAITLYN HEYEN, AND JUSTIN LUECK

FROM: ARCADIA PUBLIC SCHOOL, ARCADIA

TEACHER: TRYSTA ASCHE

HISTORY OF AGRICULTURE AND RURAL LIFE AWARD 2021

TITLE: CHILDREN'S BLIZZARD OF 1888: THE ADVENT OF COMMUNICATING METEOROLOGY

STUDENTS: RYLIE ARENS AND SOPHIA WORTMANN

FROM: ST. ROSE OF LIMA SCHOOL, CROFTON

TEACHER: GINGER SCHIEFFER

NATIVE AMERICAN HISTORY PRIZE 2021

TITLE: WOUNDED KNEE

STUDENTS: RHETT FLACK AND COLTON MADER

FROM: CRAWFORD HIGHG SCHOOL, CRAWFORD

TEACHERS: MONI HOURT AND NATHAN KACKMEISTER

HISTORY OF PHYSICAL SCIENCES AND TECHNOLOGY AWARD 2021

TITLE: GRACE HOPPER: COMPUTER COMMUNICATOR

STUDENT: TYLER KAUS

FROM: CHADRON SENIOR HIGH SCHOOL, CHADRON

TEACHER: CATHY KAUS

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2021

TITLE: NAVAJO CODE TALKERS: LANGUAGE SUPRESSED TURNS TO WAR SUCCESS

STUDENTS: OLIVIA FITZGERALD AND EVA JAIXEN

FROM: LOUP CITY HIGH SCHOOL, LOUP CITY

TEACHER: KIM HENRY

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2021

TITLE: GRACE HOPPER: COMPUTER COMMUNICATOR

STUDENT: TYLER KAUS

FROM: CHADRON SENIOR HIGH SCHOOL, CHADRON

TEACHER: CATHY KAUS

 

THIRD PLACE - JUNIOR GROUP WEBSITE 2020

TITLE: LOVINGS' FIGHT TO BREAK INTERRACIAL BARRIERS

STUDENTS: IMAN PEARSON AND SEAN MATHEWS

FROM: RALSTON MIDDLE SCHOOL, RALSTON

TEACHERS: LYNN BEHOUNEK AND MINDY PODRAZA

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2020

TITLE: LIGHT AND COLOR: HOW CLAUDE MONET CHANGED THE ART WORLD

STUDENTS: CASSIDY CULJAT AND SHELBY STEPHENS

FROM: RALSTON MIDDLE SCHOOL, RALSTON

TEACHERS: MINDY PODRAZA AND LYNN BEHOUNEK

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2020

TITLE: KUKLINSKI BREAKS THE IRON CURTAIN BARRIER

STUDENT: THOMAS KAUS

FROM: CHADRON HIGH SCHOOL, CHADRON

TEACHER: CATHY KAUS AND MIKE SANDSTROM

SECOND PLACE - SENIOR GROUP WEBSITE 2019

TITLE: THE TRIANGLE SHIRTWAIST FACTORY FIRE: LEARNING TO TRIUMPH OVER TRAGEDY

STUDENTS: ABIGAIL HYER AND JAMESON MARGETTS

FROM: CHADRON HIGH SCHOOL, CHADRON

TEACHERS: MIKE SANDSTROM AND CATHY KAUS

NATIVE AMERICAN HISTORY AWARD 2019

TITLE: MISTRUST AND MISUNDERSTANDING: A DEADLY CLASH AT WOUNDED KNEE

STUDENT: ELIZABETH WORTMANN

FROM: ST ROSE OF LIMA, CROFTON

TEACHER: GINGER SCHIEFFER

NATIONAL MUSEUM OF AMERICAN HISTORY (NMAH) SHOWING 2019

TITLE: THE NIGHT WITCHES

STUDENTS: MAYA DOOLEY AND JACLYN JOHNSON

FROM: RALSTON MIDDLE SCHOOL, RALSTON

TEACHERS: MINDY PODRAZA AND LYNN BEHOUNEK

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2019

TITLE: THE GLOWING GIRLS: THE TRIUMPH AND TRAGEDY OF THE RADIUM WOMEN

STUDENTS: BETHANY MADDEN, OLIVIA VAN-LANCKER, AND CAROL VAN-LANCKER

FROM: RALSTON MIDDLE SCHOOL, RALSTON

TEACHERS: MINDY PODRAZA AND LYNN BEHOUNEK

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2019

TITLE: I PLEDGE TO USE MY YOUNG LIFE TO DEFEND TIANANMEN: THE TIANANMEN SQUARE PROTESTS OF 1989

STUDENT: TYLER RICHARDSON

FROM: RALSTON HIGH SCHOOL, RALSTON

TEACHER: SHANE ADAMS

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY AWARD 2018

TITLE: CONFLICT OVER VIETNAM

STUDENT: ERIKA NIELSEN

FROM: HASTINGS MIDDLE SCHOOL, HASTINGS

TEACHERS: STEPHANIE BARWICK

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY AWARD 2018

TITLE: THE MASSACRE AT SAND CREEK: CONFLICT FOR CONTROL OF EASTERN COLORADO

STUDENT: DIANA HANZLICK

FROM: ARAPAHOE HIGH SCHOOL, ARAPAHOE

TEACHERS: HEIDI THOMAS AND MARCIA FOLEY

NATIONAL MUSEUM OF AMERICAN HISTORY (NMAH) SHOWING 2018

TITLE: JAPANESE INTERNMENT CAMPS: ISLAND OF CONFLICT

STUDENTS: JOZLYN BARNES AND KRISTA HARDY

FROM: ST. JOHN THE BAPTIST SCHOOL, PLATTSMOUTH

TEACHERS:PAMELA REINSCH

WHITE HOUSE HISTORY JUNIOR AWARD 2018

TITLE: RAZE OR RENOVATE: THE CONFLICT THAT SAVED THE WHITE HOUSE

STUDENT: TYLER KAUS

FROM: CHADRON PUBLIC SCHOOLS, CHADRON

TEACHERS: CATHY KAUS AND MARY TRAPHAGAN

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY AWARD 2017

TITLE: WHEN THE POTASH INDUSTRY TOOK A STAND IN THE SANDHILLS

STUDENT: TYLER KAUS

FROM: CHADRON PUBLIC SCHOOLS, CHADRON

TEACHERS: CATHY KAUS AND MARY TRAPHAGAN

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY AWARD 2017

TITLE: NEVER YIELD AN INCH: THE OMAHA DE PORRES CLUB'S MORAL STAND
AGAINST EMPLOYMENT DISCRIMINATION

STUDENT: VANESSA TAYLOR

FROM: AINSWORTH COMMUNITY SCHOOLS, AINSWORTH

TEACHERS: NICHOLE FLYNN AND HEATHER LUTTER

JUNIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2016

TITLE: BODMER & MAXIMILIAN: A JOURNEY INTO THE AMERICAN WEST

STUDENTS: LINDSEY JOHNSTON, NELEIGH RUSH, AND NOAH TALMADGE

FROM: RALSTON MIDDLE SCHOOL, RALSTON

TEACHER: MINDY PODRAZA

SENIOR OUTSTANDING AFFILIATE ENTRY 2016

TITLE: DEWITTY: AN AUDACIOUS PURSUIT OF THE AMERICAN DREAM

STUDENT: DALLAS JONES

FROM: LINCOLN SOUTHEAST HIGH SCHOOL, LINCOLN

TEACHERS: DAVID NEBEL AND KYLE BEACOM

JUNIOR INDIVIDUAL DOCUMENTARY 2016: NATIVE AMERICAN HISTORY AWARD

TITLE: THOMAS SAVAGE: AN EXCHANGE AT JAMESTOWN

STUDENT: TYLER KAUS

FROM: CHADRON MIDDLE SCHOOL, CHADRON

TEACHER: CATHY KAUS

JUNIOR GROUP DOCUMENTARY 2016: IRISH HISTORY AWARD

TITLE: THE BRITISH GOVERNMENT: EXPLORING WAY TO END THE IRISH FAMINE

STUDENTS: AUBREY BANDO AND ELAINA MADISON

FROM: LOURDES CENTRAL CATHOLIC, NEBRASKA CITY

TEACHERS: ROXANN PENFIELD AND CATHY THOMAS

CHAMINADE UNIVERSITY OF HONOLULU SCHOLARSHIP 2016

TITLE: THE DAY OF TWO NOONS: RAILROAD ENCOUNTERS WITH TIME

STUDENT: VANESSA TAYLOR

FROM: AINSWORTH COMMUNITY SCHOOLS, AINSWORTH

TEACHERS: NICHOLE FLYNN AND HEATHER LUTTER

Congratulations!